Meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz
Teknolojinin çok hızlı geliştiği bir çağda yaşamaktayız.Bu hızlı gelişim sonucu, yepyeni iş alanları, yepyeni meslekler oluşmaktadır...

Eklenme Tarihi : 07.03.2012

Meslek seçiminde nelere dikkat etmeliyizi

Teknolojinin çok hızlı geliştiği bir çağda yaşamaktayız.Bu hızlı gelişim sonucu, yepyeni iş alanları, yepyeni meslekler oluşmaktadır...

Bunu yanında birtakım meslekler de kaybolmakta, çoğu ise muhtelif değişikliklere uğrayarak varlıklarını sürdürmektedir. Üretimdeki iş bölümü , otomasyon arttıkça yepyeni mesleklerin de insan yaşamına girmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Sevgili gençler, her bunlar bizlere, mesleklerimizi seçerken dikkat etmemiz , bilinçli , doğru seçimler yapmamız gerektiğini göstermektedir.

Meslek; insan yaşamının belirli bir döneminden sonraları belirli bir yaşa kadar içiçe olduğu bir iş kolu dur. İsteyerek seçilen , severek yapılan meslek, kişinin mutluluğunun ve başarısının kaynağıdır. Şahıslar seçtikleri meslekle alaka ve yeteneklerini geliştirebilirler.

Hedefimizin (mesleğimizin) belirlenmiş olması; buna yönelik yapılacak çalışmanın niteliğinin ve yönünün belirlenmesi demektir. Hangi yönde, hangi metot birlikte nasıl çalışma yapacağını bilen şahıslar dar sürede başarıya ulaşabilirler. erek belirsiz, çalışmalar düzensiz ise başarıya ulaşmak olabilir değildir.

Bu nedenle, üniversite hazırlıkta meslek alanınızın ve mesleğinizin belirlenmesi epey önemlidir.

MESLEK SEÇİMİ YAPARKEN

Seçtiğiniz mesleğin gerektirdiği karakter özellikleriyle yeteneklere sahip olup olmadığınıza O mesleğin ülkemizdeki sosyo-ekonomik koşullarına ve gelişmesine O mesleğe yönelik yükseköğretim kurumlarının özelliklerinin aile yapısına ve ekonomik koşullarına elverişli olup olmadığına tercih edilecek okulun hususi koşullarının olup olmadığına DİKKAT EDİNİZ.

Çocuklar diğer çocuklarla karşılaştırılmamalıdır.

Çocuklarda enerjilerini boşaltma eğilimi bulunur. Bu durum oyunla sağlanabilir. böylelikle enerjilerini boşaltabilirler. Örn: evde 15 dk egzersiz yapma gibi.

Bu çocuklarla iletişimde göz ilişkisi ve dar konferans (fazla ayrıntılara girmeden) etkilidir.

Yaşamda istediğiniz mesleği seçmek ve yapabilmek dileğiyle...

KAYNAK: makaleler.com


Mesleki Rehberlik Konulu Diğer Makaleler
ADRES: Gülabibey M. Cemilbey C. No: 26 (Göğüs Has. Hastanesi karşısı) TEL: 0 364 225 48 22
Ziyaretçi İstatistikleri
Online : 16 | Bugün : 551 | Bugün Tekil : 289 | Dün Tekil : 385 | Toplam : 107059